SDA MED – Przychodnia Specjalistyczna dla dzieci, lekarz ginekolog, pediatra, psychiatra Lublin

NIEBIESKI LISTOPAD – MIESIĄC PROFILAKTYKI RAKA JĄDER I PROSTATY

Rak prostaty nazywany także rakiem stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Czynniki które mają wpływ na ryzyko zachorowania to m.in.: wiek, genetyka, otyłość i dieta wysokotłuszczowa. Czynniki pozwalające obniżyć ryzko wystąpienia raka prostaty to między innymi.:

  • dieta bogata w produkty roślinne,
  • aktywność fizyczna,
  • unikanie palenia.

Rak prostaty w zdecydowanej większości przypadków (>75%) zostaje rozpoznany we wczesnym stadium rozwoju. Na tym etapie nowotwór nie wywołuje specyficznych objawów klinicznych lub może być mylony z inną chorobą. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych i konsultowanie z lekarzem ewentualnych objawów choroby pozwalają wykryć w społeczeństwie osoby z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania i objęcie ich specjalistyczną opieką lekarską. Pierwsze badania prostaty powinno się wykonać po 45 roku życia gdy w rodzinie występował już rak prostaty, a u pozostałych mężczyzn po 50 roku życia.

Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Najczęściej są to tzw. nienasieniaki (ok 60%). Pozostałe 40% to tak zwane nasieniaki. U starszych mężczyzn najczęstszym nowotworem jąder są chłoniaki.

Największą rolę we wczesnym rozpoznawaniu odgrywa samobadanie jąder. Dzięki wykonywaniu samodzielnej kontroli co miesiąc zgodnie ze schematem, mężczyzna może zaobserwować każdą zmianę w wyglądzie jądra i udać się z nią do urologa na dalsze badania. 

Zapraszamy do zapoznania się z grafiką, która pomoże w skuteczny sposób przeprowadzić samobadanie jąder