SDA MED – Przychodnia Specjalistyczna dla dzieci, lekarz ginekolog, pediatra, psychiatra Lublin

Poradnia Leczenia Uzależnień

Leczenie uzależnień Lublin

Nasi lekarze:

mgr Ana Wybrańska
specjalista psychoterapii uzależnień

Psycholog, pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień. Obecnie w trakcie czteroletniego szkolenia w Centrum Terapii Poznawczej i Schematu INTEREGO, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPiB).

Specjalizuję się w pracy indywidualnej i grupowej z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Pracuję z parami i małżeństwami w kryzysie, osobami dorosłymi z zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami nastroju, osobami doświadczającymi kryzysów życiowych, trudności w relacjach oraz mającymi kłopot z wyrażaniem emocji. 

W pracy z dziećmi i ich rodzicami szukam nowych, indywidualnych rozwiązań w celu pokonywania trudności emocjonalnych dzieci związanych z rozstaniem czy rozwodem rodziców, funkcjonowaniem w grupie, kryzysem okresu dojrzewania itp.

Prowadzę również konsultacje diagnostyczne i terapię osób uzależnionych (od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków, papierosów, hazardu, komputera itp.), współuzależnionych oraz z syndromem DDA/DDD.

Konsultacja – 120 zł

O poradni

Poradnia Leczenia Uzależnień  Lublin

Terapia mająca na celu reedukację i resocjalizacja jednostki uzależnionej. 

Zaprzestanie lub zmniejszenie częstotliwości przyjmowania substancji uzależniających.

Ograniczenie czynności, powodujących dysfunkcję społeczną.

 

ESPERAL (Disulfiram) to substancja, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w metabolizmie (rozkładzie) alkoholu w wątrobie. To właśnie w wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który normalnie przekształcany jest w postać nieszkodliwą i nie wywołującą nieprzyjemnych doznań. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholem, czyli kaca.

Pierwsze efekty kumulacji aldehydu octowego pojawiają się już 10 minut od wypicia alkoholu. Są to:nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pokrzywka, skoki ciśnienia, tachykardia.

Tabletki esperalu wszywa chirurg, który nacina skórę, a następnie pod nią umieszcza specyfik. Wszywkę esperalu umieszcza się najczęściej pod łopatką lub na pośladku. Tak umieszczony środek powoli uwalniany jest do krwiobiegu i obecny we krwi przez kolejnych kilka miesięcy. Producent daje gwarancję na 8 miesięcy działania specyfiku, praktycy (lekarze i pacjenci) twierdzą, że często działa dłużej – około 12 miesięcy.

Zabiegowi implantacji można poddać się po minimum 12 godzinach abstynencji, najlepiej jednak, by upłynęła doba od picia alkoholu. Cała procedura trwa około 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Implantowany esperal, jeśli nie wejdzie w interakcję z alkoholem, nie daje żadnych objawów ubocznych, nie oddziałuje też na inne przyjmowane preparaty farmakologiczne.

Esperal nie jest lekiem na alkoholizm. Jego implantacja ma jedynie odstraszać od picia. Walka z nałogiem nie powiedzie się jednak, jeśli osoba uzależniona nie nauczy się dbać o własną trzeźwość bez zewnętrznej presji. U podłoża idei leczenia esperalem leżą założenia terapii awersyjnej. Zgodnie z tą teorią osoba uzależniona, a będąca pod działaniem disulfiramu, po wypiciu alkoholu poczuje się tak źle, że sama myśl o dalszym piciu będzie budziła ogromny wstręt (awersję) i zniechęci w ten sposób do sięgania po kieliszek w przyszłości. Czyli ma zadziałać mechanizm odwrotny do tego, który skłania ludzi do picia czy stosowania innych substancji odurzających. Po zażyciu czy wypiciu następuje bowiem szybka gratyfikacja w postaci przyjemnego uczucia odurzenia i rozluźnienia. Przykre konsekwencje zwykle odsunięte są w czasie. Tu dolegliwość związana ze spożyciem alkoholu następuje już w ciągu kilku minut.

cena: 900 zł

lekarz dostępny w każdy wtorek

Leczone choroby:

Wykonywane świadczenia: