SDA MED – Przychodnia Specjalistyczna dla dzieci, lekarz ginekolog, pediatra, psychiatra Lublin

Pakiet po przejściu infekcji SARS – CoV – 2

Wielu ozdrowieńców zgłasza takie objawy jak zmęczenie, utrzymujący się kaszel, bóle stawowo-mięśniowe i w klatce piersiowej, jak również zaburzenie funkcji poznawczych i depresja. Symptomy te mogą się wiązać m.in. z uszkodzeniem narządów w przebiegu COVID-19, przetrwałym stanem zapalnym, czy w końcu z zaostrzeniem istniejących wcześniej chorób przewlekłych.

Wyniki badań zawartych w pakiecie ozdrowieńca mogą pomóc w adekwatnej ocenie stanu zdrowia osoby, która przebyła COVID-19. Ukierunkowane są one na kilka obszarów.

Jednym z procesów opisywanych w ciężkich przypadkach COVID-19 jest aktywacja wykrzepiania w naczyniach krwionośnych – zarówno dużych, jak i małych. W pierwszym przypadku może to prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, w drugim – do uszkodzeń różnych narządów. Markerem procesu wykrzepiania może być podwyższenie stężenia D-dimerów we krwi.

Podwyższone wartości LDH, bilirubiny, ALT, AST i kreatyniny mogą wskazywać na uszkodzenie takich narządów jak płuca, wątroba czy nerki. Wyniki morfologii krwi i CRP są istotne w ocenie przetrwałego stanu zapalnego, który również może przyczyniać się do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Opisywane jest powiązanie poziomu witaminy D we krwi z większą zapadalnością na COVID-19, niektóre badania wskazują też na cięższy przebieg schorzenia u osób z jej niedoborem. Optymalne stężenie tej witaminy-hormonu jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, stąd ważna jego kontrola również u ozdrowieńców.

Pakiet zamyka ilościowe oznaczenie przeciwciał w klasie IgG przeciw białku S wirusa SARS-CoV-2. Ich obecność może wskazywać na odporność na powtórne zakażenie i możliwość kwalifikacji danej osoby na dawcę osocza.